Monday, December 31, 2012

Spirito (ritardino) Natalizio

Ne shetitjet "turistike" nuk mund te mungonin qendrat tregetare :) dhe vemendja e vecante, qe ato i kushtojne dekorit. Aty ndihet plotesisht ngrohtesia e festave, dritat zbukurimet dhuratat.

Wednesday, December 26, 2012

Ponte Sisto

Ponte Sisto eshte nje nga te shumtat ura mbi lumin Tiber, qe lidh zonen Trastevere me pjesen tjeter te Romes. Dita ngjyre gri dhe koha shume e ngrohte me frymezuan te beja nje nderthurje ngjyrash edhe ne veshje.
Bluza me jaka dhe getat dantelle, qe i adhuroj, nuk mund te theksoheshin me mire se sa me nje fund stof jeshil, qe edhe kete e adhuroj :P

Sunday, December 23, 2012

Villa Borghese

Villa Borghese eshte nje nga parqet me te mrekullueshem qe une kam pare (deri tani).
Siperfaqe shume e madhe, dhe kerkon nje dite te tere dhe prap nuk arin ta shofesh te gjithen.
E gjithe siperfaqja e parkut ka qene oborri i viles se familjes Borghese. 
Duhet te kene mbajtur harte me vete per te gjetur shtepine keta "Borghese-et" se aq i madh sa ishte rrezik ngateronin rrugen :P

Saturday, December 15, 2012

Saturday, December 8, 2012

First Christmas Present

Dhurata ime e pare per keto festa ishte nje batanije, qe motra ime e kishte bere me dockat e saja.
Ne te vertet ajo eshte bashkimi i dy batanijeve (por kjo eshte sekret).
E gjeta mbi krevat kur u ktheva mbas dy ditesh mungese. E duke qene se sdo i kaloj festat ne shtepi, dhuraten e mora me perpara :DDDD

Wednesday, December 5, 2012

The Barber of Seville

Pata fatin, qe ne qytetin e Fierit te ndiqa nje trupe italiane qe performuan "Berberi i Seviljes".
Nuk vlen qe te zgjatem duke treguar permbajtjen, se ate e tregon vete fame e operas.
Kalova nje kohe te jashtezakonshme.
Ajo qe me beri me shume pershtypje ishte mos respektimi i kodit te veshjes, qe ndodh pothuajse ne cdo lloj evenimenti ne Shqiperi

Sunday, December 2, 2012

Rustika

Nuk mund te them shume. Vendi dhe natyra me lane pa fjale.
Nje gjelberim si pranveror dhe nje restorant shume i ngrohte dhe e shijshem.
Vendodhja eshte ne fshatin Cakran te Fierit.